piątek, 17 sierpnia 2012

Muzyka i jej zastosowanie


Muzyka to narzędzie i warsztat pracy każdego muzykoterapeuty.  Muzyka jako  jedna ze sztuk pięknych działa na nas za pomocą dźwięków, które są uporządkowane zgodnie z określonymi zasadami.


W skład muzyki wchodzą takie elementy jak:

Rytm element, odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu.

Melodia to zorganizowane następstwo dźwięków krótszych i dłuższych, słabych i mocnych, ujętych w ściśle określone schematy, ugrupowania.

Barwa zależna jest od instrumentu. Ten sam dźwięk zagrany np. na fortepianie, skrzypcach, klarnecie czy trąbce posiada różny charakter, który określamy jako jego barwę.

Harmonia o  harmonii można mówić z chwilą równoczesnego prowadzenia co najmniej dwóch głosów. Jest to element wynikający ze współbrzmienia kilku dźwięków i z następstwa tych współbrzmień.

Dynamika muzyczna zajmuje się określeniem wszelkich zjawisk związanych z natężeniem siły dźwięków i jego zmianami w utworze muzycznym.

Agogika (tempo)  jest wyrazem czasu przeznaczonego na wykonanie utworu, czyli określa tempo i jego zmiany. Rozróżniamy tempa wolne, umiarkowane oraz szybkie.

 Ma bardzo szerokie spektrum oddziaływania na człowieka wpływa na samopoczucie, układ krążenia (podnosi lub obniża puls i ciśnienie krwi), napięcie mięśni , stymuluje układ pokarmowy i oddechowy. Odpowiednio dobrana muzyka znajduje swoje zastosowanie w medycynie jako środek łagodzący ból ( położnictwo  chirurgia stomatologia). Muzykę tak samo jak wszystko inne stosuje się zarówno w dobrych jak i złych celach. Muzykę stosuje się obecnie jako narzędzie tortur i tak na przykład w Guantanamo torturowano więźniów za pomocą utworów takich zespołów jak AC DC czy Metallica ale to jeszcze nic. Szczytem wszystkiego jest "łamanie oporu"  za pomocą piosenek z Ulicy Sezamkowej. Jak to jest możliwe??
Wszyscy mamy swoje ulubione utwory, które możemy nucić od samego rana do wieczora i nie znudzą nam się.  Czasem jakaś melodia zasłyszana w radio  przyczepi się gdzieś z tyłu czaszki i nie chce odejść a my ciągle ją nucimy , gwiżdżemy itd. Nie szkodliwe gdy pochodzi z naszego kręgu kulturowego. wychowaliśmy się i jesteśmy przyzwyczajeni do odpowiednich struktur harmonicznych, rytmicznych. i melodycznych. Więźniowie z Guantanamo nie byli przyzwyczajeni do takiego "hałasu" brzmienia i innych aspektów współczesnej muzyki europejskiej i amerykańskiej.

Więźniowie torturowani ulicą sezamkową ang

To samo miałby miejsce z każdym europejczykiem, który zostałby poddany podobnemu zabiegowi wykorzystującemu muzykę rodem np z Arabii Saudyjskiej.
Prowadzone są obecnie badania nad zastosowaniem dźwięku do rozganiania manifestacji m in system  LRAD.

Muzyka jest potężnym narzędziem, które wymaga sporej fachowej wiedzy by zastosować ją w procesie terapeutycznym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz