środa, 6 lutego 2013

Relaksacja Jacobsona

Po dłuższej przerwie czas wrócić do pisania.
W ostatnim poście  poruszyłem  temat dlaczego warto poświęcić chwilę na poprawę swego samopoczucia. Wiele osób wciąż nie może uwierzyć, że poświęcając kilkanaście minut na relaksację w regularnych odstępach czasu, może wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie co będzie przekładać się na lepsze relacje, efekty w pracy czy w szkole. No ale do rzeczy:


Twórcą  opisywanej metody relaksacji (progresywna relaksacja mięśni, lub potocznie trening Jacobsona) był Edmund Jacobson (1888 - 1983) amerykański lekarz medycyny wewnętrznej, psychiatrii i psychologii. W swoich badaniach wielokrotnie dowodził, że nadmierne napięcia mięśni mogą być przyczyną poważnych chorób w sferze psychosomatycznej człowieka. Stwierdzał również, że redukcja napięć w mięśniach pomaga znacznie zmniejszyć niepokój i inne problemy natury emocjonalnej.Wyniki swoich badań opublikował w 1929r. w książce pod tytułem "Progressive Relaxation". W tej publikacji wnioskował, że zmniejszanie napięcia w mięśniach działa kojąco na centralny układ nerwowy, co za tym idzie na lepsze funkcjonowanie całego organizmu. W 1934r. ukazała się jego kolejna książka  skierowana do szerszego grona czytelników "You Must Relax". Jacobson kontynuował i pogłębiał zakres swych badań, aż do 70 lat XX w.

Na czym polega metoda progresywnej relaksacji mięśni?
Metoda oparta jest na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni w ciele i dostrzeganiu, odczuwaniu różnicy pomiędzy mięśniami rozluźnionymi a napiętymi.Trening Jacobsona należy w początkowej fazie (uczenia się) wykonywać w pozycji leżącej w miarę nabierania wprawy można też z powodzeniem przeprowadzać całą procedurę na siedząco. Najważniejszymi warunkami stosowania każdej metody relaksacji jest znalezienie komfortowej dla nas pozycji ciała i  upewnienie się, że podczas takiej sesji nikt i nic nie będzie nam przeszkadzać.
W początkowej fazie nauki tej metody można wesprzeć się nagraniami w których głos (terapeuty bądź lektora) prowadzi nas przez cały proces. W późniejszym etapie możemy swobodnie sami sobie wydawać polecenia  (sugestie). Najważniejsze by cały proces relaksacji prowadzić w jednym kierunku tzn. np od głowy do stóp lub odwrotnie, gdy zaczniemy "skakać" z głowy na nogę, potem na rękę itd. może być ciężko o pozytywny efekt końcowy.
W następnym poście przedstawię przykładową listę sugestii do przeprowadzenia treningu przez cały proces.

Zachęcam wszystkich do komentowania moich postów i do śledzenia kolejnych wątków bloga.

1 komentarz: